Łąka kwietna w przydomowym ogrodzie

kwiaty łąka kwiatowa

Dom z ogrodem czy własna działka na przedmieściach to marzenie większości z nas. Jednak nie wszyscy mają czas, żeby zająć się profesjonalną hodowlą warzyw czy owoców albo wymagającymi gatunkami roślin ozdobnych. Czy niewielkim kosztem można osiągnąć piękny i przyjemny ogród? Jakie gatunki zwierząt można do niego zaprosić?

W wielu sklepach ogrodniczych są już dostępne zyskujące ostatnio na popularności mieszanki nasion traw i kwiatów polnych, z których po wysianiu wyrastają tak zwane łąki kwietne. Zawierają one gatunki roślin, które kwitną naprzemiennie od wiosny do późnej jesieni, a dodatkowo zajmowanie się taką łąką jest o wiele prostsze niż pielęgnacja trawnika, który składa się tylko z jednego gatunku. Nie trzeba jej plewić ani regularnie kosić, wystarczy przycinanie w miejscach, które uznamy za granice łąki.

Nie będą również potrzebne chemiczne nawozy do trawy, ponieważ łąka kwietna, jako bardzo bioróżnorodna, nie wysusza gleby ani nie pozbawia jej substancji odżywczych. Można stosować nawozy naturalne, jednak nie jest to koniecznością. Na podlewanie jej zużywa się mniej wody niż do klasycznego trawnika, nawet w środku upalnego lata.

Warto zastanowić się nad przygotowaniem i umieszczeniem w ogrodzie nie tylko budek lęgowych dla ptaków, które pomagają pozbywać się komarów i innych niechcianych owadów z ogrodu, ale też budki dla jeża i domków dla trzmieli albo dzikich pszczół. Jeże są aktywne w nocy i wbrew powszechnemu wyobrażeniu mięsożerne. Zjadają między innymi ślimaki, które są szkodnikami roślin uprawnych i ozdobnych.

Samotnicze gatunki pszczół, jak na przykład murarka ogrodowa oraz trzmiele są nieagresywne, więc nie musimy się obawiać, że użądlą dziecko albo domowego pupila, za to zapylają mnóstwo roślin, co gwarantuje nam ogród pachnący i kolorowy, za to niewymagający od nas dużego nakładu czasu i wysiłku. Dawniej zamieszkiwały w strzechach domów, teraz można postawić dla nich drewniane budki z odpowiednio nawierconymi otworami w jakimś bardziej odległym kącie działki.

Łąka kwietna jest idealną propozycją dla każdego, kto myśląc o ogrodzie widzi nie krótko przycięte, puste trawniki domów na przedmieściach, ale ogrody naszych babć i dziadków, pełne różnorodnych polnych kwiatów, bujne i wesołe. Przypomina o wakacjach na wsi, zapachu siana i cykaniu świerszczy.

Ogród zaaranżowany w ten sposób pięknie się prezentuje i pozostaje w pełni użytkowy, świetnie nadaje się dla osób, które lubią relaksować się na świeżym powietrzu, organizować przyjęcia z grillem i pikniki.