Pielęgnacja ogrodu

forsycja kwiat

Podczas trzeciej fali pandemii ludzie zaczęli na potęgę kupować domy z ogrodem. Otaczanie się przyrodą i zielenią ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka i zmniejsza poziom stresu, a są to rzeczy szczególnie pożądane w ostatnich czasach. Odpoczynek w ogrodzie z książka i kawą to synonim luksusu i spokoju ducha. Izolacja i ograniczenie dostępu do świeżego powietrza sprawiło, że coraz więcej osób zdaje się doceniać uroki, jakie niesie ze sobą posiadanie własnego ogrodu.

Jednak, wraz z przyjemnościami wiąże się to z nieustanną pracą i koniecznością pogłębienia swojej wiedzy w temacie ogrodnictwa. Przed posadzeniem rośliny należy się dowiedzieć jak trzeba o nią dbać (jak często podlewać, czy lubi słońce, czy ziemię kwaśną czy zasadową?). Początkujący ogrodnik powinien znać na przykład środki ochrony roślin, które dostępne są niemal w każdym sklepie ogrodniczym. Środki te chronią zieleń przed zagrożeniami takimi jak choroby roślin i szkodniki roślin. Głównymi przyczynami chorób roślin są grzyby, wirusy i bakterie. Mogą prowadzić nawet do obumarcia roślin.

Oznaka chorób roślin są plamy w nietypowych kolorach, dziury na liściach i narośla. W większości przypadków odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka chroni rośliny przed tymi problemami. W dobie internetu informacje o tym jak dbać o ogród są ogólnodostępne i każdy bez problemu znajdzie coś na swoją kieszeń. Istnieje też możliwość skorzystanie z porady pracownika sklepu ogrodniczego lub ogrodnika, jeżeli ktoś woli bezpośredni kontakt z ludźmi. Konieczne jest również zapoznanie się z ofertą nawozów. Warto zauważyć ze nawożenie jest konieczne, nawet jeżeli nie planuje się sadzić roślin kwitnących.

Zwłaszcza w polskim klimacie nawóz jest niezbędny do prawidłowego wzrostu trawy. Poleca się zacząć od nawozów naturalnych, a te chemiczne stosować dopiero w ostateczności. Chemiczne nawozy wraz z deszczem mogą przedostać się do rzek, a stamtąd do jezior i spowodować eutrofizację, która jest szkodliwa dla całego ekosystemu. Istnieją specjalne programy zakazujące stosowania nawozów chemicznych dla obszarów znajdujących się w pobliżu zbiorników wodnych, niestety nie zawsze słone respektowane.

Początkującego ogrodnika może zaskoczyć ogrom informacji i szeroki wybór produktów, ale z czasem będzie już wiedział jak prawidłowo dbać o swój kawałek ziemi i wszystko będzie o wiele prostsze. Trzeba pamiętać, że dbanie o ogród to przede wszystkim sposób na spędzanie wolnego czasu i odskocznia od codziennych spraw, nie warto więc zanadto się przejmować niepowodzeniami.